Invisalign diş tedavisinde kullanılan şeffaf plaklar düzenli olarak temizlenmelidir. Rutin kontroller sırasında değiştirilecek olan şeffaf plaklar yine de ağız hijyeni açısından düzgün bir şekilde temizlenmiş olmalıdır. Şeffaf plak temizliği nasıl yapılır sorusunun yanıtını inceleyeceğimiz bu yazıda konuyla ilgili detaylı bir rehber bulacaksınız.

Şeffaf plak temizliği, zamanla birikecek bakterileri gidermek için yapılacak temizleme işlemidir. Şeffaf diş plakları her gece suyla durulanmalıdır. Yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla gün içinde biriken kalıntıları ya da yiyecek parçalarını gidermek için düzenli fırçalama gerekmektedir.

Her fırçalamadan sonra iyice durulamak gerekmektedir. Ayrıca şeffaf plakları kullanmadığınız zamanlarda koruyucu kutuda saklamak doğru bir yöntemdir. Şeffaf plaklar gün içerisinde minimum 22 saat boyunca ağızda kalmalıdır. Invisalign tedavisinin en önemli avantajlarından biri yemek yerken çıkarma imkânı tanımasıdır. Gün içerisinde 2-4 saat arası çıkarılabilmektedir. Bakımı standart diş teli uygulamasına göre oldukça kolaydır.

Geceleri tükürük salgısı daha az olduğu için bakteri birikimi fazlalaşmaktadır. Plaklarda ve diş yüzeyinde biriken bakterileri temizlemek için her sabah uyandığınızda ağzınızı çalkaladıktan sonra plakları yıkayarak temiz tutmalısınız. Sabah ve akşamları diş fırçası ile plakları fırçalamak gerekmektedir.

Diş macunlarında bulunan aşındırıcı malzemeler plaklara mikro düzeyde zarar verebileceği için plak temizliğinde diş macunu kullanımı önerilmemektedir. Yalnızca suyla yıkama ve yumuşak bir diş fırçasıyla fırçalama yeterlidir. Şeffaf plak temizliği konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli noktalardan biri ise plakları ağıza takmadan önce dişleri fırçalamaktır. Plakları ağızdan çıkarttıktan sonra açıkta bırakmamakta fayda vardır. Çünkü açık havada bakterilerle daha fazla temasa maruz kalmaktadır. Plakları tekrar takmadan önce mutlaka suyla çalkalayıp öyle takmalısınız.

Şeffaf Plak Temizliği

Şeffaf plaklar takılıyken çay kahve gibi lekelenmeye sebep olan içecekleri içmemeye dikkat edilmelidir. Bu içecekleri içmeden önce plakları çıkartmak önerilir. Çünkü bu içecekler plaklarda renklenmeye sebep olur ve bu da estetik bir görüntü sağlamaz. Plak değişimine daha çok varken şeffaf plaklarınızda kötü bir renk oluştuysa temizleme kristalleri kullanılabilmektedir. Temizleme kristalleri diş hekiminiz tarafından tedavinin başında size verilir.

Şeffaf diş plakları temizliğinde gece rutini olarak dikkat edilecek noktalar;

  • Şeffaf diş plaklarını her gece suyla durulayın.
  • Diş plaklarını yumuşak kıllı bir diş fırçasıyla (dişlerinizi günlük olarak fırçalamak için kullandığınız fırçayla değil) ve gün içinde biriken kalıntıları veya yiyecek parçacıklarını gidermek için suyla durulayın.
  • Fırçaladıktan sonra iyice durulayın.
  • Şeffaf plakları kullanmayacağınız zamanlarda koruyucu bir kutuda saklayın.

Şeffaf diş plaklarını tedavi sürecinde iki haftada bir değiştirmeniz gerekse bile yine de onları dikkatli bir şekilde temizlemelisiniz. Çünkü diş plaklarını temizlememek renklerinin solmasına ve dişlerinizin sarı görünmesine neden olabilir. Ayrıca plaklarda biriken bakteriler ağız kokusuna sebebiyet verebilir. Dişlerinizi sürekli olarak biriken bakterileri maruz bırakmamak için düzenli olarak temizlemeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

Invisalign tedavisinde kullanılan plakları temizlemek için kaçınmanız gereken temizleyici ürünler şunlardır;

  • Protez temizleyiciler
  • Ağız gargaraları, özellikle alkol içerenler
  • Kolayca köpüren sert ve kokulu sabunlar
  • Diş macunu

Bu ürünler şeffaf plaklarda kolayca lekelenme yapabilir ve yapısını bozar. Bunların yanında temizlik işlemi yapılırken yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmak önemlidir. Sert diş fırçaları şeffaf diş plaklarında zedelenmeye yol açabilir.

Şeffaf diş plaklarını kullanırken yemek yenildiğinde her zaman plakların çıkarılması önerilmektedir. Aksi durumda yiyecek parçaları burada birikebilir ve bakteri oluşumuna sebebiyet verebilir. Ayrıca şeffaf diş plakları takılıyken su dışında herhangi bir şey içmekten kaçınmalısınız. Detaylı bilgi ve randevu için Uzm. Dr. Çağrı Şibal diş kliniğini ile iletişime geçebilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir