Diş İpi Nasıl Kullanılır ?

Diş ipi kullanımı ağızdaki bakteri ve plak miktarını azaltır. Dişlerin arasına sıkışan yiyecekleri temizler. Diş eti hastalığının en önemli sebeplerinden biri olan plak oluşumu önlenmesi nedeniyle diş ipi rutin ağız hijyeninin bir parçası olmalıdır. Diş ipi nasıl kullanılır sorusunun yanıtını merak edenler için rehber niteliğinde bir yazı hazırladık.

Çoğu insan dişlerini her gün fırçalasa bile düzenli olarak diş ipi kullanımını aksatabiliyor. Sadece diş ipi kullanmak yeterli olmaz. Aynı zamanda diş ipini doğru şekilde kullanmak gerekmektedir. Çünkü diş ipini yanlış bir şekilde kullandığınızda hem dişlerinize hem de diş etlerinize zarar verebilirsiniz.

Diş İpi Nedir?

Doğru bir ağız hijyeni için dişleri fırçalamaktan fazlası gerekmektedir. Diş plağını çıkarmanın ve çürükleri önlemenin en iyi yolu diş fırçalamadır. Fakat dişleri sağlıklı tutmak ve diş eti hastalıklarını önlemek için yalnızca dişleri düzenli olarak fırçalamak yetmez. Diş ipi dişlerin arasında kalan yiyecekleri çıkardığı için sağlıklı bir diş hijyenine katkıda bulunur. Diş fırçalama da bu kalıntıları iyi derecede çıkarabilirken fırçanın kılları derinlemesine temizlemeye fayda sağlamayabilir. Çünkü dişlerin arasına tamamen ulaşamaz. Bu nedenle diş ipi kullanmak ağız hijyeni tam olarak sağlamak için en önemli araçlardan biridir.

Diş ipi diş aralarında kalan bakteri plaklarını temizlemek için gereken özel bakımı yapmaya yarayan bir ağız sağlığı gerecidir. Diş ipi kullanımından sonra dişlerinizin araları öncekine göre çok daha temiz olur. Diş ipleri diş fırçalarının ulaşamadığı bölgelere ulaşır. Aynı zamanda diş etlerinizin daha sağlıklı olmasını sağlarken nefesinizi de tazeler. İlk diş ipi kullanımında diş etleriniz kanayabilir. Fakat birkaç gün sonra diş etleriniz daha sağlıklı olacağı için bu kanamalar geçecektir. Eğer her diş ipi kullanımında uzun süre kanamalar devam ediyorsa diş hekimine başvurabilirsiniz. Çünkü bu kanamalar diş eti rahatsızlığının da habercisi olabilir.

Diş İpi Nasıl Kullanılır?

Diş ipi doğru kullanım oldukça önemlidir. Diş ipi kullanımının herhangi bir yaşı ya da zamanı yoktur. Diş ve diş etleri için ne zaman kullanılmaya başlarsanız başlayın yine de faydasını görürsünüz. Diş ipi kullanmak önceleri rahatsız edici ya da garip gelebilir. Fakat bunu bir rutin haline getirdiğinizde ve düzenli kullanımda aslında kolay ve rahat bir işlem olduğunu göreceksiniz. Ağız hijyeninin ayrılmaz bir alışkanlığı haline gelecek.

Öncelikle yaklaşık 50 santim uzunluğunda ki diş ipini iki elinizin orta parmaklarının aralarında beş santim boşluk bırakarak çok sıkmadan parmaklarımıza sarın. Yalnızca bir diş ipi kullanın.

İşaret ve baş parmaklarınız ile diş ipini gelin. Ve diş aralıklarınıza geçirin. Bu işlemi yaparken diş etine zarar vermeden ve ipi koparmamaya çalışarak hafifçe devam edin.

Diş ipini “C” şeklinde eğerek dişlerinizi kavrayın ve diş aralıklarında aşağı yukarı nazik bir şekilde gezdirin. Diş eti çizgisinin altını temizlemeyi ihmal etmeyin. Her diş geçişinde diş ipinin kullanılmayan kısmını kullanın.

Diş İpi Nasıl Kullanılır

Diş İpi Hangi Sıklıkla Kullanılır?

Diş ipi nasıl kullanılır sorusundan sonra en çok merak edilenlerden biri de hangi sıklıkla diş ipi kullanmalıyım sorusu. Diş ipi günde bir kez kullanılmalıdır. Bunun yanında günde iki kez en az 2 dakika süreyle florürlü bir diş macunu ile dişlerinizi fırçalamanız önerilir. Plaklar genellikle dişlerde 24 ile 36 saat arasında sertleşir. Her gün diş ipi kullanarak ve dişlerinizi düzenli olarak fırçalayarak plakların dişlerde sertleşmesini engellemiş olursunuz.

Diş eti hastalıkları diş yüzeyinde çok fazla bakteri biriktiğinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Düzgün bir şekilde dişleri fırçalamamak ya da diş ipi kullanmamak diş eti hastalıklarına neden olabilir.

  • Ağız kokusu,
  • Hassas diş etleri,
  • Gevşek dişler,
  • Diş eti kanaması belirtileri diş eti hastalıklarının habercisidir. Bu durumlarda mutlaka bir diş hekimi kontrolüne gitmeniz gerekmektedir.

Dişlerinizi diş ipi kullanarak ve fırçalayarak, yemekten sonra ağzınızda kalan şeker ve yiyecek parçacıklarını besleyen plakları ve içindeki bakterileri çıkarmış olursunuz. Bakteriler beslendiğinde, dişin koruyucu tabakası olan diş minesini yiyip çürüklere neden olabilecek bir asit salgılar. Bununla birlikte temizlenmeyen plak, sonunda diş eti çizginizde birikebilecek ve diş eti iltihabına ve diş eti hastalığına yol açabilecek diş taşı yani tartar olarak sertleşebilir.

Diş İpi Fırçadan Önce Mi Kullanılır Sonra Mı?

Diş ipi kullanmanın en iyi zamanı kişinin kendi programına rahat bir şekilde uyuyacağı zamandır. Kimileri sabah diş fırçalama rutininin bir parçası olarak diş ipi kullanabilir. Bazıları da yatmadan önce diş ipi kullanmayı tercih ederek temiz bir ağızla yatmak istemektedir. Diş ipinin diş fırçalamadan önce mi ya da sonra mı kullanılmasının önemi yoktur. Bazı çalışmalar diş ipi kullanımının önce dişler arasındaki bakteri ve kalıntıları gevşettiğini ve daha sonra da diş fırçasıyla bu parçacıkların temizlendiğini göstermiştir. Diş ipi kullandıktan sonra dişlerinizi fırçaladığınızda, fırçalama eylemi bu salınan parçacıkları ağızdan uzaklaştırır. Sonuç olarak, ağzınızda daha az diş plağı olur ve diş eti hastalığına yakalanma riskiniz azalır.

Düzenli bir ağız ve diş hijyeni rutininin yanında diş fırçalama ve diş ipi kullanımını ek olarak potansiyel diş problemlerini erkenden belirlemek için yılda iki defa diş hekimine düzenli ziyaretlerde bulunmak gerekmektedir. Böylece olası tehlikeler önceden görülür ve hem genel sağlık hem de ağız sağlığı olumlu yönde etkilenir.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir