Gülümseme Estetiği


Gülümseme Estetiği Nedir Ve Hangi Hastalara Yapılır?

Dişlerinin diziliminden ve görüntüsünden memnun olmayan hastalara uygulanan bir tedavi çeşididir. Bu tedaviler iki şekilde yapılabilmektedir;

  1. Protetik olarak; dişlerin yapısı ve şekilleri porselen ya da diğer materyaller ile değiştirilerek uygulanır. Ortodontik tedavi ile uygulanan gülüş estetiğinden temel farkı dişlerin şeklinin ve renginin de değiştirilmesidir.
  2. Ortodontik olarak; sadece dişlerin diziliminden memnun olmayan hastalara uygulanan tedavi şeklidir. Bu tedavi ile çapraşık ya da ayrık dişlere sahip olan hastaların dişleri ideal konumlarına alınarak estetik sağlanır. Protetik olarak yapılan tedavilere göre dişlerin yapısında herhangi bir değişiklik yapılmadan uygulanmasıdır.
  • Protez ya da lamine olmadan gülüş estetiği mümkün müdür?

Evet mümkündür, dişlerine lamine ve benzeri işlem uygulanmasına gerek olmayan hastalarda sadece ortodontik tedavi ile dişlerde ideal estetik sağlanabilmektedir. Bunun için de çeşitli ortodontik tedaviler ile (şeffaf plak vb) gülümseme estetiği iyileştirilebilmektedir.

Gülümseme Estetiği
  • Dişlerin şekli ortodontik tedavi ile değişir mi?

Dişlerin şekli genel olarak ortodontik tedavi ile değiştirilmez. Dişler ortodontik mekanikler ile yer değiştirirken dişin şeklinde ve yapısında bir farklılık oluşmaz. Dişin orijinal şekli ve boyutları korunur.

  • Gülüş estetiğinde hangi yöntemler kullanılır?

Ortodontik olarak yapılan gülümseme estetiği tedavilerinde şeffaf plaklar ve sabit ortodontik tedaviler kullanılmaktadır. Her iki yöntemde de sonuç aynı olurken tedavi metodu ve ilerleyişi tamamen farklıdır.

Şeffaf plaklarla uygulanan gülümseme estetiği tedavilerinde dişlerin üzerine tel ya da benzeri bir aparey uygulanmaz. Bu sebeple tedavi sırasında görüntü olarak da estetik bir süreç elde edilir.

Sabit ortodontik tedavi ile yapılan tedavilerde ise dişlerin üzerine porselen ya da metal braketler uygulanır ve tedavi kontroller ile birlikte ilerler.

Gülüş estetiği tedavilerinde maliyet nedir?

Diş tellerinin maliyeti, tedavi süresine göre, düzeltilecek soruna göre ve kullanılan tedavi tekniğine göre değişiklik göstermektedir. TDB’nin önerdiği fiyat listesine göre 19.735 TL ile 37.850 TL arasında değişmektedir.

Şeffaf plaklar ile uygulanan tedavilerde ise TDB’nin önerdiği fiyat listesine göre 14.170 tl ile 32.150 tl arasında değişmektedir.

Detaylı fiyat listesi için linki inceleyebilirsiniz;