İnvisalign Şeffaf Plak Tedavisi ortodontik diş tedavisinde kullanılan en son teknolojilerden biridir. Kullanımı kolay şeffaf materyallerden üretilen plaklar görünmez bir şekilde diş tedavinizin yapılmasına olanak tanır. Bu şeffaf plakları dilediğiniz zaman çıkarıp herhangi bir yemeği kısıtlama olmadan yiyebilirsiniz. Dişlerin çarpık ya da yamuk olması durumunda şeffaf plak tedavisi ile neredeyse görünmez bir şekilde dişleriniz doğru hizaya getirilir.

İnvisalign Şeffaf Plak Tedavisi her yaş grubundaki hastalar için uygundur. Genel muayene rutini diş hekiminin planlamasına göre bir ya da üç ayda bir yapılmalıdır. Özellikle erken çocukluk döneminde teşhis edilen ağız ve diş problemlerinde hızlıca sonuç alınır. Üst çene darlık tedavisi, dişlerde meydana gelen doğru hizada olmama bozuklukları ya da alt çenenin geride konumlanması gibi tedaviler erken çocukluk dönemlerinde kolaylıkla yapılmaktadır.

Invisalign tedavisi ile dişlere tel takmadan neredeyse görünmez bir şekilde dişlerin düzeltilmesi mümkündür. Hasta ilk muayene sonucunda üç boyutlu modellerle dişlerin nasıl görüneceğini önceden görür ve böylece tedaviye başlanır. Yapılan muayene sonucu şeffaf plak tedavisine uygun olup olmadığınıza diş hekimi karar verecektir. Ağız içi ölçüleri alınmasıyla tedavi süreci başlar. Invisalign tedavisi uygulamalarında dijital diş hekimliği yöntemleri kullanıldığı için hızlı ve pratik bir şekilde ilerleyen bir tedavi süreci olur.

İnvisalign Şeffaf Plak Tedavisi

Şeffaf plaklar 15 günde bir değiştirilmektedir. Çünkü invisalign yöntemi uygulanırken şeffaf plakların dişler için ortalama 0.5 mm ya da 1mmlik hareket alanı yaratmasına imkân tanınır. Tedavi boyunca kullanılacak plak sayısı hastadan hastaya değişiklik göstermektedir. Yine de normal dişleri tedavisine göre daha kısa sürelerde sonuç alınmaktadır. Şeffaf plak tedavisinin başarılı olma oranı hastanın disiplinine ve bu kullanım yöntemine bağlıdır. Şeffaf plaklar hasta tarafından takıp çıkarılabildiği için ne kadar düzenli kullanılırsa o kadar çabuk sonuç elde edilir.

İnvisalign Şeffaf Plak Tedavisi hastaya pek çok avantaj da sunmaktadır. Ağız hijyeni kolay bir şekilde sağlanır çünkü diş fırçalarken bu plaklar çıkarılmaktadır. Ayrıca beslenme düzeninde herhangi bir değişikliğe gitmek gerekmez. Rutin diş teli tedavisinde asitli içecekler, çok sert katı yiyecekler yerken rahatsızlık duyulduğu için bunların diyeti yapılmak zorundadır. Fakat şeffaf plak tedavisi boyunca bu yiyecekleri kısıtlamaya gerek kalmaz. Burada önemli olan nokta ise şeffaf plaklar gün içerisinde minimum 22 saat takılı kalmalıdır. Tedavi süreci ancak bu şekilde başarılı olur.

Şeffaf plak ile tedavilerde dişlerin tedavi sonrası nasıl değişeceğini görebilmek büyük bir avantaj sağlamaktadır. Böylece hasta tedavi sonucunda ağız ve diş yapısının nasıl görüneceğini önceden bilir ve buna göre tedaviye başlama kararı verebilir. Invisalign ile tedavinin dişlere herhangi bir zararı yoktur. Ayda bir rutin doktor muayeneleri ile tedavi süreci konforlu ve rahat bir şekilde ilerlemektedir.

Invisalign tedavisinin başarılı olması için; düzenli muayeneler ak satılmamalı, şeffaf plakların ve dişlerin hijyeni optimum düzeyde sağlanmalı ve şeffaf plakları düzenli olarak kullanılmalıdır. Ancak bu şekilde tedavi hızlı ve kolay bir şekilde tamamlanacaktır. Dişler istenilen görünüme kavuştuktan sonra ise pekiştirme tedavisine başlamak gerekmektedir. Özellikle tedavi bittikten sonraki altı ay en riskli dönemdir. Dişler tedavi öncesi konuma dönme eğiliminde olabilmektedir. Pekiştirme tedavisi nasıl uygulanacağı konusunda diş hekimi detaylı bilgiyi verecektir.

Invisalign tedavi yöntemleri ve süreci hakkında detaylı bilgi almak için Ortodonti Uzmanı Uzm.Dr. Çağrı Şibal kliniği ile iletişime geçebilirsiniz. İzmir Invisalign tedavisi konusunda uzman bilgisi ve başarılı sonuçlar için randevu oluşturabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Yazılar

Henüz yorum yapılmamış, sesinizi aşağıya ekleyin!


Bir Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir